top of page

Trimble Slate terepi kontroller
és Trimble R4 RTK GNSS vevÅ‘

Trimble R4 és Slate

Furcsának tűnhet legújabb cikkem címe, hiszen mai tesztalanyunk vezérlÅ‘jével nyit. Azt kell mondanom, noha ez szokatlan, ám nem véletlen.


FÅ‘hÅ‘sünk ezúttal ugyanis inkább a Trimble Slate terepi kezelÅ‘egység lesz.

„Leánykori” nevén Juno T41-ként is szokás emlegetni, ám abban az esetben a platina csíkok helyett narancssárga csíkok díszítik.

Juno családként elsÅ‘sorban a GIS piacot szolgálja ki, míg Slate fedÅ‘néven geodéziai eszközök vezérlÅ‘jeként ismert. Természetesen a szerepek között teljes az átjárhatóság, ám Trimble Juno-ként rendelhetÅ‘ akár Android operációs rendszerrel.

Persze, aki olvasta korábbi, Spectra SP60 GNSS vevÅ‘rÅ‘l szóló cikkemet, annak sem lesz ismeretlen mai kontrollerünk kül- és belbecse: SpS-ként a színezés platina, a név pedig Juno.

​

Hangozzék el néhány szó a mai vevÅ‘nkrÅ‘l!


Az IP67-es besorolású Trimble R4 RTK GNSS fejezet a gyártó egy kifutóban lévÅ‘ modellje.

Formavilágában az R6-t, színeiben 5800-as vonalat idézi.

Egy kiváló kis mérÅ‘rendszer, minden tud, amit egy hálózatos GNSS vevÅ‘tÅ‘l elvárhatunk.

A Trimble egyetlen megkötést alkalmazott a korai R4-ek kapcsán: csak Slate vezérlÅ‘vel hajlandó együtt dolgozni. Így míg a Slate bármihez rendelhetÅ‘ a gyártó világán belül, addig az R4-hez csak a Slate volt választható. KésÅ‘bb ezt a furcsa belsÅ‘ piaci pozícionálást a gyártó, opcionális up-grade formájában feloldotta. Szerencsére…

​

A szoftveresen skálázható R4 egyébként 220 csatornás, NAVSTAR+GLONASS (+GALILEO+BeiDou), statikus rögzítéshez belsÅ‘ memóriával, külsÅ‘ szenzorokhoz NMEA kimenettel rendelkezÅ‘ vevÅ‘.

Az európai és kínai műholdrendszereket azért tettem zárójelbe, mert az általam tesztelt eszközben ugyan nem voltak aktiválva, ám maga a vevÅ‘ képes ezen jelek vételére is.

Rendelhető GSM/GPRS vagy URH modemmel.

A fentieknek megfelelÅ‘en, a vevÅ‘ alján egy antennacsatlakozó, egy külsÅ‘ táp LEMO és egy klasszikus soros konnektor található. Ez utóbbihoz a gyártó egy null-modem kábelt is mellékel – ami nagyon hasznos tud lenni külsÅ‘ pl. egy vízmélység-mérÅ‘ vagy egy talajradar valósidÅ‘s pozícionálásához.


A cserélhetÅ‘, 2.600mAh-s akkut szintén, a Trimble-tÅ‘l megszokott módon alulról, tartójával együtt pattintjuk a helyére.
Ami a vevÅ‘ kezelÅ‘felületét illeti, a tervezÅ‘k nem komplikálták túl: a homlokpanelen mindössze egy bekapcsoló gomb és három, többszínű információs LED kapott helyet.

Fordítsuk hát inkább vigyázó tekintetünket a terepi vezérlÅ‘re!
A Trimble Slate egy igazi terepi videó játék felnÅ‘tteknek. Már fogásra is érzÅ‘dik, hogy van benne anyag és hogy bírja a gyűrÅ‘dést! Törhetetlen(nek tűnÅ‘) gorilla-glass kijelzÅ‘je nagy fényerejű, ráadásul kapacitív, ami azt jelenti, hogy nem a kopogtatós, hanem a tapogatós fajta! A gyártó elegáns gumibogyó végű, fém stylust mellékel a kezeléshez.

 

A Slate/Juno belül sem kispályás: 1GHz-es proci, 516 Mb memória és 16 Gb SSD segíti a gyors munkavégzést. Ez tovább tuningolható akár 32Gb-os microSD kártyával.

Természetesen, fellelhetÅ‘ benne egy 3.75G-s modem, ami egy hálózatos R4-es vevÅ‘ esetén mindjárt két-SIM kártyássá teszi mérÅ‘rendszert.


Tartalmaz 8Mp-es, vakus kamerát. Integrált GPS-ének belsÅ‘ antennája mellé, akár külsÅ‘t is csatlakoztathatunk, illetve belsÅ‘ műholdvevÅ‘je lehetÅ‘vé teszi geotag-elt fényképek készítését.

Telepítve van egy alapértelmezett GPS szoftver is, de lévén Windows Mobile 6.5 operációs rendszerrÅ‘l beszélünk, mindenki találhat magának egyéb navigációs alkalmazást hozzá.


Van benne elektronikus iránytű, mely kalibrálását követÅ‘en kiváló segítséget nyújt kitűzéskor.  

A vezérlÅ‘ környezettűrése is nagyszerű. Egyrészt IP68, másrészt a -30áµ’C - +60áµ’C közötti működési hÅ‘mérséklet tartomány is figyelemre méltó.  

 

Kábel nélküli kapcsolatokból Bluetooth és WiFi is rendelkezésre áll.
Sajnos, azt kell mondanom, a Trimble Slate Achillesz- sarka inkább a kábeles oldala. Egyetlen konnektorral rendelkezik, az alján. Ezen keresztül oldja meg a kábeles adatátvitelt és a belsÅ‘ akku töltését is.

Sajnos, ez nem egy átlagos, kommersz csatlakozó, hanem egy kissé spécibb megoldás (USB<->8 tűs soros). Éppen ezért nem tanácsos elhagyni a kábelt, vagy a 300 km-re lévÅ‘ irodában felejteni!

Ami viszont egy igazán, innovatív megoldás, az az un.  Juice Pack. Ez egy olyan töltÅ‘ bölcsÅ‘, ami külsÅ‘ akkumulátorként is szolgál…vagy épp’ fordítva. Ugyanaz a csatlakozója, mint a Slate-nek, így töltéskor csak bele kell pattintani a vezérlÅ‘t.

A Juice Pack szépen feltölti a Slate 3.300mAh-s és a saját 2.000mAh-s akkuját is.

Ahogy a Trimble-tÅ‘l megszokhattuk, ennek a külsÅ‘ akkunak is lekérdezhetÅ‘ a töltöttségi szintje: egy ellenÅ‘rzÅ‘ gomb benyomásával LED soron szemlélhetjük.
Természetesen, a botra rögzítÅ‘ bilincs úgy van kialakítva, hogy a Slate kényelmesen és biztonságosan elférjen Juice Pack-kel vagy anélkül benne. Így ha valaki késÅ‘bb „rendelné után” ezt az ügyes külsÅ‘ akku/töltÅ‘ kombót, a bilincsét nem kell újra cserélnie.

Node, méregessünk egy sort a Trimble R4+Slate műszerkonfigurációval!

 

A kezelÅ‘szoftver a Trimble Access. Ízléses, jól áttekinthetÅ‘ profi terepi alkalmazás, mely hangüzenetekkel is segíti a felhasználó munkáját. A nagy sebességű Slate, fénymérÅ‘vel támogatott, kontrasztos kijelzÅ‘jén minden szépen szemlélhetÅ‘.
Mivel az eszközt a Geotools Europe GNSS Kft. bocsátotta rendelkezésemre, evidens volt, hogy a GeoNET hálózatról töltsem le az RTK korrekciókat. Kipróbáltam a „single base”-t (BUDA mountpoint), illetve teszteltem a VRS szolgáltatást.
Nagy meglepetések nem értek: a Trimble kombó, jó lefedettségű mobilnet környezetben, átlagos kertvárosi kilátással az égboltra, kettÅ‘s konstelláció követéssel, szépen tette a dolgát.

A lefordítással kikényszerített újrainicializálások közül a leggyorsabb 6, a leglassabb 13 másodperc volt.

Néhány hónapos újdonság, hogy a munkaterület tulajdonságainál, mint koordinátarendszer kiválasztható a VITEL2014.

Eddig a Trimble világban EOV koordináta saját site kalibrációból, utólagos WGS->EOV átszámításból (vö.: EHT), vagy az (ex)FÖMI által korrekciókban közölt, RTCM alapú VITEL szolgáltatásból származott.

Lényegében ezzel a húzással a Trimble felhasználók is függetlenedhetnek az állami GNSSNET.hu-tól.

Persze, kötögettem, osztogattam fel vonalakat, tűzögettem ki bemért pontokat. Elegáns megoldás, hogy közvetlenül az Access-ben magyar nyelvű, HTML formátumú kitűzési jegyzÅ‘könyvet generálhatunk, mely akár azonnal továbbküldhetÅ‘ pl. e-mailen.

 

Mit lehetne még elmondani a ma bemutatott mérÅ‘rendszerrÅ‘l? Sok mindent! Maga a Trimble Access megtöltene egy vaskosabb szakdolgozatot! Magának a Trimble márkának elfogult dicséretét pedig nem ragoznám tovább.
Noha az R4 vevő ki fog futni, a Slate marad!

Sebességével, terepállóságával még jó ideig modern és nagyon jó napszámosa lehet mind a Trimble, mind a Spectra GNSS vevÅ‘knek.

 

Végezetül ezúton szeretném megköszönni Nagy Géza Úrnak és a Geotools Europe GNSS Kft.-nek a lehetÅ‘séget a Trimble R4 és Slate kipróbálására.
 

Legvégére pedig beszúrnék még egy gondolatot, szakmatörténeti sztoriként! Minap nézegettem régi prezentációimat. Egyikben találtam egy érdekes adatot: a Geotools Europe GNSS Kft. jogelÅ‘dje, a Geotrade Kft.

1987-ben kezdte meg geodéziai műszerek forgalmazását kis hazánkban.

Akár honnan számolom, azért annak idén 30 éve! Egy emberöltÅ‘… Elgondolkodtató, nem de?
Mindenesetre ezúton is gratula Nagy Géza Úrnak!

​

Képgaléria:

bottom of page