top of page

Prexiso G5 RTK GNSS vevő

A Prexiso egy igen fiatal svájci cég, a Hexagon óriáscég tagja. Jelenleg még szűkös repertoárjukban kézi lézertávmérÅ‘k, valamint optikai szintezÅ‘, vonallézer, digitális teodolit találhatók meg.

Azonban a magyar földmérÅ‘k számára nem emiatt érdekes a gyártó, hanem a frissen megjelent Prexiso G4, illetve G5 GNSS vevÅ‘i kapcsán! Az egyik legnépszerűbb közösségi oldalon nemrégiben parázs szakmai fórumozás folyt le a viszonylag kis befektetést igénylÅ‘ eszköz tárgyában.
A konkurencia negatív kampánya és bejegyzései nagyon is jót tettek a narancssárga műszercsomagnak: fellendült az érdeklÅ‘dés az irányába. (Azt gondolom, az említett fórumon megjelenÅ‘ fekete marketing és annak, a másik oldalon tapasztalható egyértelműen pozitív hatása megér majd egy külön elemzÅ‘ fejtegetést, de természetesen ez, nem ennek a műszaki cikknek a tárgya.)

MindenekelÅ‘tt érdemes tisztázni, hogy a Prexiso annak a Hexagon Csoportnak a tagja, amelynek a Leica is.
Noha, a két gyártónak a „nagycsaládon” belül vajmi kevés köze van egymáshoz, a jó nemzetközi piaci pozicionálás érdekében, a Prexiso forgalmazásához országonként külön Hexagon/Leica Geosystems hozzájárulás szükséges.


Hazánkban erre a lehetÅ‘séget a szekszárdi Geodézia FöldmérÅ‘ mérnöki Szolgáltató Kft. kapta meg…én pedig TÅ‘lük arra, hogy kicsit megcincáljak egy Prexiso G5-t!

A Prexiso feliratos, egyébként korábban a Trimble-nél rendszeresített robosztus, sárga ütésálló doboz jól meg van tömve eszközökkel. A gyártó ugyanis az RTK rovereknél megszokott felszereltség mellé alapból mérÅ‘szalagot, műszertalpat és kényszerközpontosítót is biztosít. Ez azonnal arra enged következtetni, hogy a vevÅ‘ bázis kiépítésre is alkalmas, 
illetve statikus méréshez belsÅ‘ memóriával rendelkezik.  

A Prexiso G4 és G5 vevÅ‘k mindösszesen a GALILEO jelvételi lehetÅ‘ségben térnek el egymástól, illetve az ehhez kapcsolódó csatornaszámban.
Ami a korrekció átviteli lehetÅ‘ségeket illeti, mindkét széria rendelhetÅ‘ GSM és GSM+URH kivitelben. Az elsÅ‘t a FÖMI NTRIP használatakor, a másodikat párban (is) történÅ‘ alkalmazáskor érdemes választani.  

A csomag tartalma továbbá a fejezet akkuihoz tartozó intelligens duál-töltÅ‘.
VezérlÅ‘ként, a szinte minden gyártó repertoárjában megtalálható (ízlés és gyártó szerint színezett), teljes numerikus billentyűzettel rendelkezÅ‘, professzionális GETAC PS236-t kapjuk, kiegészítÅ‘ivel.

Kiemelve a G5 GNSS fejezetet a dobozból, klasszikus minden-az-egyben pufók - mondhatni retro - vevÅ‘t tartunk a kezünkben: kinézetben, felhasznált anyagok minÅ‘ségében azonban nem nagyon lóg ki az ilyen kialakítású eszközök sorából. LED sora talán informatívabb is, mint több, a piacon régebben itt lévÅ‘ társának.
A vevÅ‘ statikus mérésre, irodai szoftverrel történÅ‘ konfigurálást követÅ‘en egyetlen gombnyomással is indítható terepen, ehhez a funkcióhoz vezérlÅ‘t nem is igényel! Ilyen mérési helyzetben jöhet jól a vett műholdszám, a rögzítési idÅ‘pontok, az akkuállapot visszajelzése a homlokpanelrÅ‘l.

Kivéve a 2500MAh-s Li-Ion akkumulátort rejtÅ‘ teleptartót, egy három csavarral eltávolítható zárólemezke fogad: alatta található meg a SIM kártya, illetve a fentebb említett, statikus rögzítésekhez alkalmazott microSD kártya.
Igaz, ami igaz; a terepi kártyacsere emiatt, a csavarrögzített lemezke 'eltávolítása-visszahelyezése' miatt macerásnak tűnhet. Azonban, mivel az akku vízbejutás mentesen záródik, ezt a lemezt egyszer-s-mindenkorra ki is vehetjük.  

No, akkor szereljük össze egy eszközzé a Prexiso G5 RTK GNSS rovert! Kalibráltnak éppen nem nevezhetÅ‘, a teszteknél alkalmazott fürdÅ‘szoba mérlegemen, a billegtetésnek megfelelÅ‘en 2.8 és 3 kg között mozgott az összsúly: Prexiso G5 GNSS fejezet, PS236 vezérlÅ‘, tartó, bilincs és szénszálas rúd.

Nosza, a hideg miatt a Manitou-s sapkám helyett a „gyerekcsináló” bojtos-kötöttet a fejembe csapva kimentem tesztelni!

Mivel laboratóriumi körülmények között, GNSS vevÅ‘ vizsgálatokat végezni, a vevÅ‘ket vasfűrésszel szétszedni, board-okat bevizsgálni, nem az én dolgom, így a szubjektíven végzett, felhasználói érzetet vizsgáló műszertesztemben a legnagyobb figyelmet a vezérlÅ‘n futó, Field Genius terepi vezérlÅ‘szoftverre fordítottam.

Az alkalmazást a szintén Hexagon tulajdonú MicroSurvey fejlesztette. Anélkül, hogy összehasonlításokkal vívnám ki az égiek haragját, ki merem jelenteni; filozófiájában némiképpen hasonlít a Carlson SurvCE-re.

A Field Genius kifejezetten gusztusos kinézetű, logikusan áttekinthetÅ‘ szoftvercsomag!
Ami nekem újszerű volt, az a térképi megjelenítés, nézetek, „mancsolások” logikája -ezt szoknom kellett.
Rövid ismerkedés után a szoftver egyébként jól kézre áll - profizmus jellemzi . Én például komolyan megdöbbentem, hogy már az alapcsomagjában is 3 Dimenziós nézet érhetÅ‘ el (!), így felhasználóként akár a vezérlÅ‘ kijelzÅ‘jén térben is forgathattam a felmért tereppontjaimat.

A rendszer megtanulhatóságát dicséri, hogy különösebb oktatás nélkül, néhány mellékattintással fűszerezett, személyes bénáskodással is sikerült, nem egészen két perc alatt, fÅ‘városi környezetben kicsiholnom belÅ‘le az elsÅ‘ „hidegindításos” FIX pozíciót.
Mikor ráéreztem az ízére (pl., hogy nem kérek indításkor statikus rögzítést), ezt az idÅ‘t 40-50 másodpercre sikerült leszorítanom.

A geodéziai pontosság eléréshez elsÅ‘ körben a FÖMI VRS GLONASS korrekcióit használtam, aztán a vevÅ‘ fürgeségén felbátorodva kipróbáltam a MAC-et, illetve egyéb megoldásokat.
A vevÅ‘t láthatóan ez sem riccentette meg: a rover, többszöri lefordítást követÅ‘en 6 és 12 másodperc között adott újra FIX pozíciót.

Kipróbáltam a kitűzést, mely látványos, térképen is elvégezhetÅ‘. Ennek a feladatvégzésnek a kijelzése számomra némileg szokatlan, újszerű volt: de hát, "ízlések és pofonok"!
A programban a gyors vonalhúzás, polygonok lezárása magától érthetÅ‘dÅ‘.

A Bluetooth stabilan működött, még akkor is, mikor „kábel nélküli kapcsolattal” a konyha melegében birizgáltam az udvarra ridegtartásra „kicsapott” RTK GNSS vevÅ‘t.
Az adatok ki- és beolvasása gyorsan, többféle formátumban  (pl.:DXF, LandXML) történhet meg.

Mint írtam, a csomag része a GETAC terepi vezérlÅ‘, mely meglehetÅ‘sen széles körben elterjed kezelÅ‘egység szakmánkban, így bemutató és leíró anyag róla számtalan helyen fellelhetÅ‘.
Éppen ezért műszaki bemutatásától most eltekintenék, de ami nagyon jellemzÅ‘ rá: robosztus, okos, Windows Mobile operációs rendszerű, melyre így bármi jól telepíthetÅ‘.
Rendelkezik beépített kamerával és SiRFStarIII navigációs GPS vevÅ‘vel.
Terepálló kivitel: IP67-es besorolása extrém körülmények közötti munkavégzésre is alkalmassá teszi!
KijelzÅ‘je szürke, párás idÅ‘ben is jól látható, amit mi sem jellemez jobban, mint, hogy a Field Geniusról készült képernyÅ‘felvételeket a szabad ég alatt fotóztam!

Az általam tesztelt Prexiso G5 mérÅ‘rendszerrÅ‘l összességében elmondható, hogy noha forradalmi újdonságokkal nem áll elÅ‘ GNSS vevÅ‘k mezÅ‘nyében, jól kezelhetÅ‘, kézreálló összeállítás, melyet korrekt ár-teljesítmény viszony jellemez.

VezérlÅ‘szoftvere, a Field Genius kifejezetten letisztult és a felhasználók igényeihez igazított alkalmazáscsomag. Moduljai egyaránt alkalmasak a GNSS vevÅ‘k és geodéziai mérÅ‘állomások támogatására!

Csúnya, sÅ‘t szakmaiatlan dolog lenne versenytársai részérÅ‘l megpróbálni a pejoratív „kínai” jelzÅ‘vel kikezdeni a Prexiso műholdas vevÅ‘ket – úgy geodéziai elÅ‘adásokon, mint az internetes fórumok hasábjain!

Végezetül, ezúton szeretném megköszönni a lehetÅ‘séget, Kunfalvi János úrnak, aki Geodézia Kft. és a Pontosmérés Webáruház nevében, a bemutatott mérÅ‘rendszert, tesztelésre rendelkezésemre bocsátotta.

 

 

Képgaléria (a galéria alján, a "Show More"- ra kattintva további képek érhetÅ‘k el!):

bottom of page