top of page

Ruide Meteor S680P RTK GNSS

Ruide METEOR

A geodéziai eszközök piacán (is) jó néhány éve tudjuk, hogy már a spájzban vannak a kínaiak.

 

Hú, kezdetben de nagy divat volt bÅ‘ nyállal szidni a távol-keletrÅ‘l érkezÅ‘ műszereket s jólesÅ‘en borzongva "kínaizni"...aztán csak szépen mindenki beállt a sorba: valaki kiegészítÅ‘kkel, valaki kisebb kategóriás eszközökkel, alkatrészekkel, valaki teljes eszközkonfigurációkkal.

​

Az ilyen szemérmes (vagy szemérmetlen) pálfordulások oka, illetve a hazai,- és világpiacon újonnan megjelenÅ‘ gyártók létjogosultsága, két egyszerű dologra vezethetÅ‘ vissza: az ár és a minÅ‘ség.

Az ár a kínai termékeknél sosem volt magas, ám a gyors minÅ‘ségbiztosítási fejlÅ‘désüknek, valamint a nagy gyártóktól beszerzett OEM alkatrészeknek köszönhetÅ‘en, a minÅ‘ségük is ugrásszerűen javult. 

A felhasznált anyagok már régen nem hagynak kívánni valót maguk után, mostanra a firmware-ek is szépen muzsikálnak, a szoftverek pedig...nos, a felhasználói szoftverek pedig rendre 3rd party (külsÅ‘s) alkalmazások.

Lehet szeretni vagy nem szeretni pl. a SurvCE-t, vagy a Field Genius-t, de lássuk be, kiválóan elműködnek bármivel, ráadásul már "készen vannak": azaz a kisebb gyártók csak megveszik.

Magyarán a kicsiknek nem, vagy csak keveset kell invesztálniuk saját fejlesztésbe.

Ugyanakkor nem egy nagynevű gyártó, csökkentendÅ‘ árait, kínálja saját eszközeit is ezekkel a "dobozos" terepi szoftverekkel.

 

A Hold azért tűnik kicsinek, mert messze van. Igaz, Kína még messzebb lehet, hiszen, míg a Holdat látjuk innen szabad szemmel, addig Kínát nem. Komolyra fordítva a szót: azért mert eddig nem nagyon kerültek itthon látókörbe kínai cégek, bizony arrafelé is vannak komoly monstre műszergyártó vállalatok. 
 

Van például olyan mely, nagyszerű üzleti érzékkel több brand-et épített fel egymástól függetlenül.

A "trükk" ezeknek az egyébként jogilag különálló cégeknek a fejlesztési stratégiájában, a technológiai megoldásaiban érhetÅ‘ tetten. Ilyen négyes fogat a Sanding, a South, a Kolida és a Ruide. (Ravasz piaci vezércselük egyébként 2010-ben Indiában okozott is némi botrányt.)   

 

A piac ilyetén elemezgetése után fussunk neki a Ruide Meteor S680P RTK GNSS bemutatásának. Korábban már írtam a "GPS mouse" jellegű  South S660-ról, illetve a Facebook-ra tettem ki képet annak továbbfejlesztett változatáról, a békéscsabai Földügyi Nap 2016-on debütáló, South S660P-rÅ‘l.

Hát kérem szépen, az utóbbi South S660P és a Ruide S680P között a külcsínyen kívül sok eltérés nincs, hozzáteszem a fent kifejtettek alapján, ez nem is csoda.

Olyannyira egybevág a két GNSS vevÅ‘, hogy a Földügyi Napon ellesett South WiFi beállításokkal tudtam, a teszt során megszólaltatni a Ruide Meteort is. MegelÅ‘zendÅ‘ a partvonalon kívüli huhogást, én ebben semmiféle kivetni valót nem találok.

​

De ha már a WiFi-t hoztam szóba, kezdjük el azzal!
Az 540g-os fejezet saját IP címmel és WebUI-val rendelkezik. Ennek megfelelÅ‘en bármilyen WiFi képes és internetböngészÅ‘vel rendelkezÅ‘ eszközzel (mobil, tab, laptop,...) megszólítható, konfigurálható. Ez azt jelenti, hogy akár egy okos-telefonnal képesek vagyunk vele statikus felmérést végrehajtani - erre a 8Gb-os SSD belsÅ‘ memóriájába van is lehetÅ‘ség, rögtön RINEX formátumban.

 

Az aprócska eszköz egyébként NAVSTAR+GLONASS+GALILEO+BEIDOU jelvételre képes RTK vevÅ‘, mely beépített, nem cserélhetÅ‘ akkumulátora 6800mAh-s.
Antennán való rögzítéséhez szükség van egy X-alakú adapterre, melynek alján található az 5/8"-os menet.

Az IP67-es műszerház elején négy LED-nek jutott hely: bekapcsolás jelzÅ‘, Bluetooth kapcsolat, műholdstátusz és adatátvitel. „Billentyűzetként” mindössze szerényen a ki/bekapcsoló és egy hard reset gomb bújik meg a vevÅ‘ alján.

Oldalán egy gumifül alatt található az adatátvitelre és akkutöltésre egyaránt használatos mini USB konnektor.

 

A fotóstáskában érkezÅ‘ vevÅ‘konfiguráció másik tagja, a szürke eminenciás Ruide S10 terepi vezérlÅ‘.

(Ez is, a kínai négyes fogat valamennyi tagjának repertoárjában megtalálható.) 
Kifejezetten terepi kivitelű, kézre (illetve tenyérre) álló kis jószág.

Az elegáns megoldású hátlap csavar kitekerése után, az akku fedlap levehetÅ‘. A 3000mAh-s telep eltávolítása után helyezhetÅ‘ be a hagyományos méretű SIM kártya, illetve a 256 Mb-os belsÅ‘ memória megtunningolására szolgáló 8Gb-os TF  (microSD) kártya.

​

Az S10 kontroller egy 50 csatornás L1 GPS is egyben, integrált antennája mellett külsÅ‘ antenna csatlakozási lehetÅ‘séggel. Hátlapi 3.2Mp-es kamerája fotódokumentálásra is alkalmassá teszi.
Gombok terén nincs túlzottan eleresztve: mindössze 4 db jutott a 3.5" nagy fényerejű TFT képernyÅ‘je alá. Ezen még dolgozhattak volna egy kicsit.


Az aprócska, IP65-ös besorolású vezérlÅ‘ alján, a vízzáró gumifül alatt, egy mini USB csatlakozó található: itt is ezen keresztül történik az akkumulátor töltés, illetve a kábeles adatátvitel.

A kábelnélkülit pedig a Bluetooth és a WiFi képviseli. 

​

A Ruide S10-en kétféle szoftver is telepítve van. Egyrészt a fent már említett Field Genius (a műszertesztelést ezzel végeztem), a másik a gyártó "minimál" alkalmazása az EgStar. Az utóbbi, ebben az állapotában csak a tudományos kíváncsiság kielégítésére alkalmas, jelenleg itthon nem kész termék.

​

Mivel a műszercsomagot a ForGeo Bt. biztosította, természetesen kipróbáltam az Általuk szolgáltatott Geodéta-NET RTK rendszert. A cég országszerte 49 db NAVSTAR+GLONASS bázisállomással rendelkezik.

MountPoint listájukból az AutoSwitch streamet választva, a rover által beküldött NMEA alapján, a szerver automatikusan kiválasztja a legközelebbi bázist.
Ugyanazon a ponton többször mérve s összevetve a FÖMI és a Geodéta-NET korrekciókkal számított EOV koordinátákat, az átlagos eltérések a következÅ‘k voltak: dY=0.030; dX=0.008; dMag=0.004

​

A korrekció letöltéséhez egy régi és lassú T-Com-os kártyát mellékelt a forgalmazó. Ez idÅ‘rÅ‘l-idÅ‘re eldobálta a hálózatot. Kiszedve láttam, hogy microSIM jellegű, mely a nagyobb kopott kártyakeretbe van belenyomkodva.

A régi jól bevált trükkel asztallapon kiegyengettem és a hátulját cellux-szal leragasztottam. Így a chip továbbiakban már valószínűleg végigfeküdt a modem érintkezÅ‘in, mert visszahelyezve megoldódni látszott a hálózati probléma.

​

Lefordítottam párszor a vevÅ‘t, fizikailag kényszerítve ki a jelvesztést. Az újrainicializálások 5-7 másodperc múlva megtörténtek, a pozíciók rendre "jól jöttek" ugyanazon a ponton. 

 

Mi egyebet mesélhetnék még a sokak által ismert Field Geniusról? Ezen a műszeren már a legújabb verziója futott, az ismerÅ‘s, szemnek kedves, áttekinthetÅ‘ grafikával. Korábbi cikkeimben már foglalkoztam ezzel a terepi vezérlÅ‘ alkalmazással, így most hadd’ jellemezzem egyszerűen: teszi a dolgát.

​

Természetesen, mivel a Meteor fejezet LINUX-os Web Szerver, nem mehetünk el szó nélkül az Androidos megoldások mellett. A műszerkonfigurációhoz itt is elérhetÅ‘ az LBS Manage és a GIStar applikáció, mely pl. telefonon, tabon végrehajtott, közvetlen RTK mérést is lehetÅ‘vé teszi a felhasználó számára.

Elnézve a trendeket, ez komoly fejlesztési iránynak mutatkozik, amiben most a kínaiak ügyesen megindultak! 


Mit lehet összefoglalóként elmondani így a cikk végére, a Ruide Meteor+S10 RTK műszer konfigurációról?

​

Az 1,5 kg-os súlyt csak a szobabútorral haladja meg, ára pedig nem éri el az 1.3 millió forintot.

 

Aki kizárólag „egyes” beszerzésű, hálózati RTK vevÅ‘ben gondolkodik, annak ez a műszerkombó mindenképpen jó alternatíva.


Végezetül, ezúton szeretném megköszönni Forgó Zoltán úrnak, és a ForGeo Bt.-nek a kipróbálási lehetÅ‘séget.

​

FRISSÍTÉS:

Megjelent a RUIDE METEOR S680N verziója. Ez, elÅ‘fizetéssel alkalmas a Trimble RTX műholdas korrkecióvételre. Emellett átalakult a csatlakozója is, USB helyett biztonságosabb LEMO OTG konnektort kapott. Android szoftverként pedig elérhetÅ‘ hozzá a SurvX alkalmazás.

bottom of page