top of page

Leica GS08 RTK GNSS vevő

Noha, a cikkek elÅ‘zetes tervezésekor és beharangozásuk szerint nem az alábbiakban bemutatott vevÅ‘ került volna sorra, most mégis a Leica GS08 RTK GNSS roverrel fogunk megismerkedni. Lássuk, mit tud a svájci gyártó ezen darabja!

 

A GS08 RTK GNSS vevÅ‘rendszer a Leica világ alapszintű hálózati műholdas eszközcsomagja.Jogosan merülhet fel a kérdés az olvasóban, hogy akkor a korábban bemutatott Easy Surveyor hogyan került bele a képbe, hol foglal helyet a Leica GNSS sorozatában. Mint a GG03+Zeno5 együttesrÅ‘l íródott cikkben kifejtettem, az Easy Surveyor kifejezetten a magyar piacra összeállított speciális, kedvezÅ‘ árú műszercsomag, melyben a Leica-t a hardverrészek képviselik, míg a kezelÅ‘szoftvert rájuk a Hexagon MicroSurvey biztosítja.

Tehát az elsÅ‘, ízig-vérig Leica a portfólióban, a belépÅ‘szintű GS08 konfiguráció. Ennek megfelelÅ‘en, összehasonlítva az utána következÅ‘ GS12, GS14, GS10/15 csomagokkal nem tartalmaz például Galileo és L5 elÅ‘készítést. 

Ez valljuk meg, figyelve az GNSS technológia űrszegmensét, nem akkora tragédia - ezen szolgáltatások és földi kiegészítéseik globális beindulásától még néhány évig nyugodtan alhatunk! Sajnos...

Hogy teljes legyen a kép, illik megemlíteni, hogy az antenna nem installálható Smart Stationként (tudjuk, az az, amikor az álláspont meghatározáshoz, az RTK GNSS bilit a Leica  mérÅ‘állomás tetejére helyezzük), illetve nincs rajta NMEA kimenet. Ez utóbbi miatt a műszer nem alkalmas arra, hogy külsÅ‘ perifériáknak, mérÅ‘rendszereknek (pl.: kutatók, szonárok) 3D pozíciót közvetítsen.

​

Amit azonban kapunk, az az 5Hz-es adatfrissítés (ami ötszöröse a GPRS hálózaton, 1Hz-en érkezÅ‘, FÖMI korrekció sebességnek),  statikus adatok közvetlen - általánosan használatos- RINEX-be történÅ‘ tárolása. Ez utóbbi egy hasznos Leica specialitás, mivel a statikus utófeldolgozás, (pl. a FÖMI adatokhoz) nem igényel nyers adat konverziót, így akár megúszhatjuk egy fizetÅ‘s szoftver, vagy fizetÅ‘s programopció beszerzését....és persze megkapjuk a minÅ‘ségjavító és ellenÅ‘rzÅ‘ funkciójú SmartTrack, SmartCheck  szolgáltatásokat is!

 

A műszercsomag egy kisméretű, piros műszerdobozban érkezett, mely a hagyományos Leica hordláda "kicsinyített" mása.

 

Kivéve belÅ‘le a zöld-fehér, minimál dizájnú GNSS antennát érezhetÅ‘, hogy annak kis mérete és súlya ellenére van benne anyag. A 2600mAh-s Li-Ion akkumulátora megegyezik a CS10 vezérlÅ‘jében használttal, így azzal azonos hálózati töltÅ‘ben, vagy akár magában a vezérlÅ‘ben is feltölthetÅ‘.

A teljes csomag egy töltéssel RTK módban kb. 7 óra, statikus módban kb. 10 óra folyamatos munkát tesz lehetÅ‘vé.

A NAVSTAR+GLONASS jelvételre képes, 2-frekvenciás, 120 csatornás GNSS antenna homlokpanelét nem igazán bonyolították túl a tervezÅ‘k: mindössze három információs LED (akku töltés kijelzÅ‘, Bluetooth kapcsolat, pozíció minÅ‘ség jelzés) és egy bekapcsoló gomb van rajta.

Az antenna peremét kemény gumiborítás védi. Az árbócrúd 5/8" menetes csatlakozását itt is az egyébként IP67-es besorolású antenna saját anyagába marták bele - remélhetÅ‘leg ez a súlycsökkentÅ‘ elképzelés nem sínyli meg, ha a 2 méteres rover elborul. Egy süllyesztett, 5/8"-os fém menet azért talán beleférhetett volna...

 

A műszeregyüttes másik tagja a Leica CS10 vezérlÅ‘. Az antennához hasonlóan robosztus terepi számítógép tervezésekor nem fukarkodtak a csatolási lehetÅ‘ségekkel. A kezelÅ‘egység fenekén, a gumivédÅ‘ alatt találunk hagyományos RS232 portot, kis USB (kábeles csatlakozáshoz) és nagy USB (Pendrive fogadásához) konnektorokat.

​

Ezek mellett itt található a töltÅ‘ csatlakozási lehetÅ‘ség is.Az eszköz egyébként megskalpolható: a mutatópálca egyik vége csavarhúzóként is funkcionál. Két rugós csavar negyed fordulatos elfordításával, a CS10 teteje levehetÅ‘. 
Eltávolítva rálelünk az SD-, valamint a CF kártya slotokra. Itt helyezhetÅ‘ be, illetve cserélhetÅ‘ a korrekciók vételéhez szükséges SIM kártya is, melyet egy 3.5G-s modem szolgál ki.

​

A modem konfigurálható manuális hálózatválasztásra, így országhatár közeli méréskor nem kell attól tartani, hogy a kártya önkényesen átáll a külföldi GSM szolgáltató rendszerére, így okozva kisebb sokkot, mikor megjön az adatforgalom utáni számla hó végén.

Egyébként a CF-kártyának köszönhetÅ‘en a "sima lezáró tetÅ‘" helyére, speciális GNSS antenna rögzíthetÅ‘, mint "fedél", így az eszköz GIS adatgyűjtÅ‘ként is funkcionálhat.

 

A megvilágítható, numerikus billentyűzet gombjai (26 db) jól vannak elhelyezve, jól alkalmazhatók szám és betű bevitelhez egyaránt. Persze, akinek nem színpatikus az sms jellegű bevitel, a SmartWorxs Viva LT-ban bekapcsolhatja a virtuális billentyűzet funkciót, így akár a képernyÅ‘n is pötyögtethet QWERTY kiosztásban.

A Leica CS10 háttérvilágítható érintÅ‘képernyÅ‘je álló elhelyezkedésű, 3.5" méretű és 640x480 felbontású. Kicsit nagyobb fényerÅ‘t vártam volna tÅ‘le, ám a tükrözÅ‘dés mentes spéci fólia levesz belÅ‘le.

Cserébe azonban a képernyÅ‘ minden szögbÅ‘l jól olvasható, (a grafikák pl. jól szemlélhetÅ‘k) közvetlen napsütésben is,  sÅ‘t  - mint a képeken látható - fényképezhetÅ‘ is.

 

Az eszköz kábel nélküli adatátvitelhez Bluetooth-szal és WLAN-nal is rendelkezik. A vezérlÅ‘ hátlapján, a jobb oldalon beépített kamera objektívje figyelget kifelé. "Kilát" az antennabotra rögzítÅ‘ elem mellett is, így a - ha azt jó szögben rögzítettük- a megmért pontot mindjárt le is fényképezhetjük, anélkül, hogy a tartókengyelbÅ‘l ki kéne vennünk a kezelÅ‘egységet.

A képet SmartWorx Viva LT szoftver egyébként azonnal a ponthoz rögzíti, mint attributumot.A képkészítést követÅ‘en a rendszer meg is kérdezi: az utoljára mért ponthoz szeretnénk kapcsolni a képet, vagy választunk egyet listánkból.

Jópofa és hatékony kódolási megoldás, így magunk közt szólva a kamera felbontása lehetne kicsit nagyobb is, mint 2 Mpx.

 

A rendszer összeszerelése gyorsan megvan, a tartó szett műanyag részei a megfelelÅ‘ helyeken fémmel vannak megerÅ‘sítve, kiegészítve. Erre szükség is lehet, mert a plasztik részek idÅ‘vel kikophatnak, törhetnek.

Dicséretes, egyébként, hogy a vezérlÅ‘ rögzítésének biztonságára nagyon ügyelt a gyártó.

Én például vidáman lóbáltam az rovert, vizsgálva az újrainicializálásokat, mikor elsápadva vettem észre, hogy az ilyen jellegű mutatványok alatt a piros biztonsági retesz be sem volt kötve, a CS10 mégsem repült el az egyik vehemens tamburmajor mozdulatomra sem.

A csomagban egyébként szénszálas, teleszkópos bot szerepel, mely egyrészt rögzítÅ‘ csavarral bárhol megszorítható, másrészt "nevezetes" magasságoknál biztonsági rugós pöcökkel rögzíthetÅ‘.Persze, mielÅ‘tt Babival és a Manitous tesztsapkámmal a fejemben nekiálltam volna a tényleges tesznek, lemértem a rovert. A szokásos, kalibrálatlan fürdÅ‘szoba mérleg mutatója, kb. 2.5 kg-nál állt meg (a gyártó datasheet-je szerint ez 2.6kg).    

 

No, de nézzük a kvázi-terepi tapasztalatokat.Mivel a fÅ‘városban, telekommunikációs szempontból jól lefedett területen történt a kipróbálás, a budapesti referenciaállomástól nem egészen 5 km-re, így tudom, a mérési körülmények messze nem nevezhetÅ‘ek extrémnek.

​

Az elsÅ‘ hidegindítást követÅ‘en a mérÅ‘rendszer 86 másodperc alatt adott fixet, VRS GLONASS szolgáltatással.A folyamat nem teljesen automatizált (pedig lehetne): így a Windows CE 6.0 be-boot-olása és az automatikusan induló SmartWorxs Viva LT indulását, valamint a szintén automatikus internetkapcsolat felépítésével párhuzamosan hozzuk létre a JOB-ot.

A korrekciók vételéhez szükséges szerverkapcsolatot az "RTK adatfolyam kezdés" ikonra koppintva indítjuk el.

​

A terepi szoftver kifejezetten látványos. Funkciói áttekinthetÅ‘ek, logikusan felépítettek.

​

A "*" (csillag) gomb megnyomásával minden olyan segédeszköz megjelenik, amire a mérés közben szükség lehet: itt állítható be a hálózati korrekciós szolgáltatás típusa, az NTRIP forráslistából mazsolázva, a Bluetooth kapcsolat, itt adhatók be a mérésre vonatkozó tűrések, illetve tekinthetÅ‘ meg a Skyplot, vagy az adatlink státusz.
 

Ami az 1200-as széria óta jellemzi a Leica terepi szoftverek kezelhetÅ‘ségét, az itt is visszaköszön: a kijelzÅ‘n szereplÅ‘ valamennyi piktogram és ikon funkcióval bír, bármelyikre koppintva, valamilyen új információt érhetünk el.Így ha valaki - mint például én - elsÅ‘ nekifutásra bizonytalan abban, hogy a menürendszerben mit hol ér el, a rendszer információkért elegendÅ‘, ha a felsÅ‘ visszajelzÅ‘ ikonsor valamely tagjára bök.
 

A kijelzÅ‘ ízléses, szép képi világát egy kellemes búgó nÅ‘i hang egészíti ki, aki angol nyelven elÅ‘zékenyen tájékoztat minden fontosabb történésrÅ‘l, pl.: mi újság az inicializálás háza táján, illetve mikor rögzítettünk pontot.

A menük közti váltás, illetve a térképen való műveletek nekem egy árnyalattal lassabbak, mint az általam eddig megszokott. Kb. negyed órányi tesztelgetés után azonban megszokható, hogy feleslegesen ne kopogtassunk a képernyÅ‘n, így idÅ‘vel fel lehet venni a rendszer komótos ritmusát.

​

A vevÅ‘ lefordításával kikényszerített újrainicializálások idÅ‘igénye 10 és 13 másodperc között mozgott, FÖMI szolgáltatásváltással ez, a szerverre kapcsolódással járó idÅ‘többlettel egészült ki.

​

A különbözÅ‘ módszerek közötti inicializálási idÅ‘ nem nagyon tért el, azaz mindegy volt, hogy legközelebbi bázist, vagy hálózati megoldást alkalmaztam (mondjuk ez a budapesti bázis közelsége miatt nem is nagy csoda).

Persze, sikerült jó alaposan kitakart helyeken (erÅ‘sen belógó eresz alatt, oszlop északi oldalán, stb.) kissé megijeszteni ezt a vevÅ‘t is. Ilyenkor ki kellett jönni "nyíltabb" részre, hogy ott összeszedje magát - feltételezem, a Leica szélsÅ‘ igényű statisztikai konfidencia igénye inkább nem ad FIX megoldást, semmint hibásat számítson.

 

A műszercsomag tagjai között természetesen Bluetooth kapcsolat van.

A vezérlÅ‘vel az antennától 50-egynéhány méter tudtam eltávolodni.Ez a kábel nélküli kapcsolat azonban nem csak összelátható vonalon valósult meg! 
Gyakorlatilag az udvarra kirakott antenna elöl elbújhattam a téglagarázs mögé, vagy bemehettem a ház legtávolabbi sarkába, a láthatatlan összeköttetés egy pillanatra sem szakadt meg.

Lefordítva ezt terepi nyelvezetre: szegény figuráns bármilyen dzsindzsába beküldhetÅ‘ a póznával, a mérést végzÅ‘ vidáman nyomhatja a gombot, kényelmes távolságból is!  

A vevÅ‘ a háttérben, 7 másodpercenként folyamatosan végzi a fázis-többértelműség feloldását. ErrÅ‘l a pozíció kijelzÅ‘ szálkereszt felett megjelenÅ‘ kettÅ‘s pipával tájékoztatja is a felhasználót. Azt kell mondanom, terepen megnyugtató funkció.

​

A SmartWorx számos kényelmi funkcióval bír.

A COGO program együttes alatt például a legtöbb koordinátageometriai megoldás színes ábrákkal és leírással van illusztrálva.

Szabadkézi rajzként készíthetünk vázlatot a képernyÅ‘n, csinálhatunk printsrceen-t az aktuális kijelzÅ‘nkrÅ‘l (sÅ‘t kombinálhatjuk is: a kijelzÅ‘ képen - pl. fotó, vagy térkép - húzhatunk segédvonalat, firkálhatunk rá mérteket, stb.).
A grafikai elemek kódolásába, rétegkezelésébe nem igazán folytam bele, de a térképi funkciók között szerepel a vonal, ív húzás, terület készítés. A mért objektumok kiírása DXF-be is megtörténhet.

 

Ami igazán szenzációs, az a kitűzési képernyÅ‘. Szellemes, informatív, szinte már az autós navigációk látványvilágát idézi. Az ember szinte várja, hogy ha túlmegy a ponton, a megfordító nyíl kijelzése mellett megszólaljon a műszer: "fordulj meg, ahol lehet!"

 

A ponthoz közelítve a kijelzÅ‘ nyílról ellipszisre és rover szimbólumra vált...e kettÅ‘t kell összejátszanunk. Jópofa...  

 

Összességében elmondható, hogy a Leica GS08 RTK GNSS rovercsomag könnyen megtanulható, nagyon látványos felhasználói felülettel bíró eszközrendszer. Ha valaki veszi a fáradtságot és összeveti a piacon elérhetÅ‘ sok más eszközzel, nem is biztos, hogy érti miért nevezi ezt a Leica "belépÅ‘szintű" GNSS vevÅ‘nek.
Nos, azért, mert a svájciaknál még bÅ‘ven van felfelé!

 

Végezetül, ezúton szeretném megköszönni a lehetÅ‘séget Gombás László úrnak, a Leica Geosystems Hungary Kft. ügyvezetÅ‘jének, hogy tesztelhettem az általuk forgalmazott, geodéziai GNSS RTK vevÅ‘t.

 

 

Képgaléria (a galéria alján, a "Show More"- ra kattintva további képek érhetÅ‘k el!):

bottom of page