top of page

Stonex X40GO kézi szkenner




A „GPS-t akarok!” digitális hasábjain még 2022. év elején született cikk a Stonex XH120 kézi mobil térképező rendszerről.


Azóta sok víz lefolyt a Dunán, a gyártó pedig időközben nyugdíjazta a típust.

Noha még csak 3 évről beszélünk, a Stonex azóta pályára küldte a FEIMA Robotics dizájnú X120GO-t, az X70GO-t, valamint az X40GO-t is.

Az első egy klasszikus forgó szkennerfejes megoldás, már kábelek, külső akku és –adat tároló nélkül.

A portfólió középső darabja, – az X70GO – egy érdekes hibrid, melynél, noha maga a plexi félgömb mögött megbújó előre néző lézerszenzor csak vertikális értelemben fordul 360°-t, az érzékelő egész foglalata vízszintesen is körbeforog a mérőrendszer állótengelye körül.


A harmadik megoldás a 2024 októberében megjelent Stonex X40GO, mely mai vizsgálódásunk alanya lesz.


A mérőrendszer egy nagyobbacska manikűrkészlet méretű puha falú táskában érkezett.


Ebben foglal helyet a szkenner két fő alkotórésze, az adatgyűjtő és –tároló egység, illetve a nyélakkumulátor. E kettőt kell csak egymásba csúsztatnunk, majd a bekapcsoló gombot három másodpercig nyomva tartva, mobil térképező rendszerünk máris mérés kész.


A szkennerfej az adatgyűjtő és –tároló egység tetején található. Ez tulajdonképpen egy LIVOX MID360, a maga – már több gyártónál is ismerős – plexi félgömbös kialakításával. Az e mögött megbújó lézer szenzor képes 360°-ban körbefordulni, de csak magassági értelmében, forgási síkjára merőleges tengelyében pedig egy 62° nyílásszögű vakkúp keletkezik.


Ez eddig gyakorlatilag megegyezik a korábbi a FDJ Trion P1 kézi szkenner cikkemben leírtakkal. Ami lényeges különbség, hogy ott ennek a vakkúpnak a tengelye merőleges a műszer állótengelyére, azaz előre néz. Így nagyon kell ügyelni az eszköz helyes tartására, észlelés közben kissé döntve kell kézben fogni, hiszen pont az orrunk előtt nem képződnek le mért pontok.

Ezt a Stonex X40GO-nál szellemesen úgy hidalta át a gyártó, hogy az egész szkenneregység megdöntve van a műszerkorpusz tetejére rögzítve, így a vakkúp tengelye nem merőleges, hanem hegyesszöget zár be a műszer állótengelyével. A vakkúp tehát kissé felfelé néz, nem pont vízszintesen a haladási irányunkba, azaz észleléskor előttünk is keletkeznek pontok, nagyobb az átfedés, sokkal több a közös részlet.

A szkenner egyébként 200.000 pontot szkennel másodpercenként. Hatótávolsága 10%-os visszaverődés esetén 40 méter, 80%-nál 70 méter. Maga a gyártó is 50 méterre lövi be a gyakorlati távolságot. A kültéri tesztek során ebbe nekem belefértek olyan nyíltabb területek is, mint kereszteződések, körforgalom, utcák, illetve épületek közti barangolás. A minimum hatótávolság mindössze 10 cm.

Az adatgyűjtő és –tároló egység tömege 650 gramm. SSD belső memóriája tekintélyes, 512 GB. Az adatcsere USB-C konnektoron keresztül valósul meg. Ami nagyon üdvös, hogy ehhez nem kell csatlakoztatni az akkut. Elég csak a fő egységet összekötnünk számítógépünkkel s az azonnal külső meghajtóként fogja látni.

A 3.000 mAh-s nyélakku szintén USB-C kábellel tölthető, a csomag részét képező nagy teljesítményű hálózati töltőről. Csatlakozója a nyél tetejébe van süllyesztve, gumi fül védi. A telep töltöttségről LED sor ad tájékoztatást. Egy töltéssel kb. 2 óra munka végezhető.  A műszerfogantyú aljára Y-alakú talp csavarozható, melynek első szárán található X-furattal a felkeresett kontrollpontok mérésére is lehetőséget biztosít. Ezek az illesztő pontok lehetnek vízszintes, vagy akár függőleges (pl.: fal) felületen is. Emellett a mérőrendszer talpra állítása kényelmes megoldás a mérés egy perces inicializálásakor is, mikor a műszert mozdulatlanul kell tartani.

A pontfelhő RGB színezéséről egy előre néző, integrált 16 Mpx-es nagy látószögű kamera gondoskodik, mely szintén az adatgyűjtő főegységen helyezkedik el. Mérés közben mozgókép rögzítése történik. A belső kamera mellett lehetőség van további, opcionális külső Insta360 szferikus kamera rögzítésére is. Ez csupán a pontfelhő színezéséhez tényleg egy felesleges költségnek és súlyt növelő terepi kiegészítőnek tűnhet. Ugyanakkor speciális projektek feldolgozásakor az ebből származó gömbpanoráma felvételek együtt barangolhatók a színes pontfelhővel, akár plusz vizuális információt biztosítva.

No, de nézzük a mérés menetét! Először is ehhez szükségünk van a hardver vezérlését és a terepi észlelés valósidejű vizualizációját biztosító GOapp alkalmazásra. Én egy régebbi Android v9-es telefonra installáltam a Play Áruházból – ezen is még kifogástalanul működött. Emellett a szoftver iOS-re is elérhető. A műszerhez a Bluetooth és a Hotspot kombinációjával kapcsolódunk.

Az adott munkaterület indítása előtt lehetőség van egy projekt előkép készítésére, bár ennek őszintén nagy jelentőségét nem láttam. Majd indulhat az inicializálás. Ez egy 60 másodperces folyamat, ami közben mérőrendszert nyugalmi állapotban kell tartani. A telefon kijelzőjén követhetjük a visszaszámlálást.

Az inicializálási idő letelte után indulhatunk! A képernyőn megjelenik helyzetünk, a bejárt útvonalunk és a körülöttünk felépülő, azonnal forgatható, böngészhető 3D-pontfelhő. Menet közben lehetőség van illesztő pontok felkeresésére és bevonására is, melyek az eredménytermék abszolút illesztését vannak hivatva támogatni.

Külön érdekesség, hogy akkor sincs baj, ha otthon felejtjük okos eszközünket, amin a GOapp fut. Mérést ugyanis a szkenner bekapcsoló gombjával is indíthatunk és zárhatunk le. Természetesen, az ilyen „vakrepülést” jobb megelőzni és maradni a kényelmes 'real time' vezérlésnél!


Az X40GO összeszerelve 1,16 kg, ami így leírva nem tűnik soknak, de kb. 20 perces hordozás után már érezhető a karban, vállban. Ezt megelőzendő, a komfortérzet fokozására a gyártónál elérhető speciális hasra rögzítő konzol.  


Az X40GO-nál sem elvárás már, hogy észleléskor visszatérjünk a kiindulási pontunkra. Ugyanakkor nem árt, főleg részletszegény munkaterületen. Én végeztem így is, úgy is teszteket, minőségbeli különbséget nem fedeztem fel közöttük. Igaz, feldolgozáskor preferenciaként állítható, hogy a start pont megegyezett-e a végponttal. Emellett szintén segíti az illesztést, ha időnként lekeresztezzük saját trajektóriánkat.


A szkenner minden egyes mérésnek automatikusan saját könyvtárszerkezetet hoz létre. Ezeket így aztán egyben mozgatva a tévesztés, adatvesztés lehetősége csekély.

A kiolvasott adatokat feldolgozó irodai szoftver, a GOpost szintén az alapcsomag része. Ál-naivitás lenne részemről, ha nem ismerném fel benne a korábban már tesztelt FEIMA SLAM GO POST programot…

Az örök licences, hardverkulcsos alkalmazás összeilleszti, optimalizálja, RGB színezi és filterezi a mérési eredményeinket.

Használata nem igényel semmiféle előképzettséget, néhány kezdeti beállítást követően, egy kattintásra végigcsinál mindent helyettünk.

Induláskor konfigurálható, hogy a processzort, vagy a videó kártya erőforrásait használja-e elsősorban. A preferenciáknál megadható, hogy a feldolgozás merevnek (rigid), vagy nem merevnek (non-rigid) tekintse a pontfelhőt. Ez egy nagyon fontos opció, különösen, ha georeferálni akarjuk eredménytermékünket! 


Pontfelhőnkben készíthetünk vízszintes és magassági metszeteket, mérhetünk benne, de tény, hogy a GOpost ezen modulja egy alap- és előfeldolgozó megoldás. Az elkészült pontfelhőnket számos formátumba exportálhatjuk. Én a LAS-t választottam.


Az általános formátumba kiírt pontfelhőnket aztán bármilyen alkalmazásba bedobhatjuk. Ezt már a felhasználó elképzelése és a projektjeinek jellege határozza meg. Ha valaki a Stonex vonalon mozogna tovább, ott a Reconstructor, amiben komoly eszköztárral „csiszolgathatjuk” még a pontfelhőt, készíthetünk térhálót, felületmodellt, ortho-fotót belőle, vagy akár 3D vektorizálhatjuk is a CAD eszközkészlettel.


Néhány szó a pontfelhőről... Az 50-70 méteres hatótávolsága ellenére az X40GO kiválóan szerepelt kültéren is. Egyetlen egyszer sem tapasztaltam, hogy csúszott volna, vagy szétesett volna a pontfelhő.


Igyekeztem kihozni belőle a maximumot, így azt a merényletet is elkövettem, hogy tágas utcai környezetben kezdtem az észlelést, majd általam – a felmérés közben(!) – nyitott-csukott kapun keresztül beléptem egy lépcsőházba, majd felmértem öt szintet, azaz beltérben fejeztem be a projektet.

Természetesen, ennél a munkaterületnél a kezdő és végpont nem esett egybe. A szkenner, illetve a feldolgozás mégis gond nélkül megugrotta ezt is.

Egyetlen probléma abból adódott, hogy a lépcsőház teleüveg falán megtükrözte a teljes pontfelhőt. Ezt persze lasszós kijelöléssel utólag néhány mozdulattal törölni lehetett.


Azt is érdemes szem előtt tartani, hogy X40GO – ahogy fentebb írtam – „csak” 200.000 pontot szkennel másodpercenként, így komótosabb sétatempó javasolt használatakor.


Az optimalizált, szűrt eredménytermékek elemzésénél azt tapasztaltam, hogy az átfedéssel mért beltéri pontfelhők vastagsága (padló, járófelületek) 3-4 mm, a kültérben (útburkolat, járda) 3-6 mm volt. Ez azért tényleg nem rossz!


Mit is írjak összefoglalásképpen a Stonex X40GO kézi mobil térképező rendszerről?


Engem nagyon meggyőzött, úgy a terepi kompaktságában, mint az irodai kezelhetőségében és egyszerűségében. A pontfelhők kifejezetten szépek, szórásuk kiváló! A viszonylag rövid hatótáv a kültéri észlelések minőségét nem befolyásolja.


Úgy gondolom, a kb. 5 millió forintos áráért korrekt kis mérőrendszer. 


Persze, egy önmagában „jól kinéző” pontfelhő még nem feltétlenül jó is. Így érdemes lenne tovább vizsgálni és eredményeit ugyanarra a munkaterületre állószkennerrel készült pontfelhővel is összevetni. Sőt, nagyon érdekelne még egy illesztő pontokra végrehajtott rigid vs. non-rigid feldolgozás is. Ezekről a mérőrendszer visszaszállításakor a forgalmazóval is egyeztettünk. Csak hát a teszteléshez három dolog kell: idő, idő és idő….


Végül nem maradt hát másra, mint hogy megköszönjem a Geootols Europe GNSS Kft.-nek, illetve Nagy Géza műszaki igazgató úrnak, hogy a Stonex X40GO kézi szkennert kipróbálásra a rendelkezésemre bocsátották.


Képgaléria




   

Comments


Vissza a régi oldalra (2011-2023)

A honlapon található bármilyen ábra, kép, vagy szöveges anyag részben, vagy egészben történő felhasználása, továbbközlése kizárólag a szerző írásbeli engedélyével lehetséges és megengedett. Ennek elmulasztása jogi lépéseket von maga után.

© All rights reserved - Minden jog fenntartva.

bottom of page